رویای سقوط نظام سوریه محقق نخواهد شد/ احزاب چپ و راست در اسراییل هیچ تفاوتی ندارند

مشروح/سید‌حسن نصرالله:

سپاه نیوز: دبیرکل حزب‌الله لبنان با تاکید بر اینکه معادله ارتش، ملت و مقاومت ضامن امنیت و ثبات لبنان و بازدارندگی در مقابل دشمن است، گفت: انتخابات اخیر اسراییل از وجود بحران در این رژیم حکایت دارد.
به گزارش سپاه نیوز؛ سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم جشن گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت اسلامی به تمجید از شخصیت عظیم پیامبر عظیم الشأن اسلام پرداخته و با ستایش از ایشان و تشریح ابعادی شخصیتی آن بزرگوار سخنان خود را آغاز کرد.

وی به ارزش‌های مطرح شده از سوی پیامبر شامل برابری انسانها اشاره کرده و گفت که انسانها با انجام کارهای خوب و دوری کردن از گناهان از هم متمایز می‌شوند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به حرکت برنامه‌ریزی شده برای توهین به پیامبر اعظم، دین و دعوت وی پرداخته و آن را از بزگترین چالش‌های پیش روی امت اسلام دانست.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: هنگامی که ما با برخی کتاب‌ها، فیلم ها و توهین ها مواجه می شویم که هیچ بررسی در مورد دین ما انجام نمی‌دهند، قطعا باید خشم خود را ابراز کنیم، اما ما یک مسئولیت مثبت نیز داریم و آن این است که جهان را با شخصیت این پیامبر الهی و زندگینامه وی و ابعاد شخصیتی ، دین و دعوت و سخنان وی آشنا کنیم.

وی ادامه داد: برخی مسایل است که ظالمانه به پیامبر اسلام نسبت داده شده است، باید این امور را تشریح کرد و باید این شخصیت استثنائی را به جهان شناساند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد که جنبش‌های اسلامی و علمای مسلمان در طول دهه ها و قرن ها از طریق مذهب و جماعت خود سعی کرده‌اند تا درباره پیامبر اکرم سخن بگویند، اما الان این مسئولیت بر عهده تمامی مسلمانان و علمای اسلام است و باید اولویت خود را به شناساندن این شخصیت به جهان بدهند. آنها باید تحقیقات علمی و تبلیغاتی خود را در این راستا به کار گیرند و هیچ سستی در این عرصه قابل قبول نیست، چرا که طرف مقابل به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

نصرالله تصریح کرد که برخی جریان‌ها که در توهین به پیامبر دست دارند، می‌دانند که از این اقدامات چه می خواهند، ما قبلا گفته‌ایم که آنها به دنبال فتنه‌انگیزی میان مسلمانان، مسیحیان و حتی فتنه‌انگیزی میان خود مسلمانان هستند.

درگیر‌ی‌ها و جنگ‌های منطقه دارای اهداف سیاسی است نه مذهبی

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به تشدید درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در جهان عربی و اسلامی تاکید کرد که درگیری‌های منطقه دارای ابعاد طایفه‌ای و مذهبی نیست بلکه دارای اهداف سیاسی است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: از چالش‌های بزرگی که در صحنه عمومی وجود دارد این است که وقتی به منطقه نگاه می‌کنیم، درگیری و دودستگی‌های شدید در بسیاری از کشورهای جهان عربی و اسلامی را مشاهده می‌کنیم و این امر خواه در سطح طائفه‌ای بین مسلمانان و مسیحیان وجود دارد و یا اینکه ممکن است بعد مذهبی همانند شیعی و سنی داشته باشد.

وی افزود: ماهیت درگیری‌های فعلی از این عنوان طائفه‌ای و مذهبی عبور کرده است؛ برخی کشورهای عربی هستند که ممکن است یک کشور به طور کل دارای یک مذهب باشد اما شاهد ناآرامی‌ها و مشکلاتی در آن هستیم زیرا در هر کشور عربی و اسلامی چندین جریان و گرایش متنوع وجود دارد و در نتیجه چالش‌های موجود در منطقه را نمی‌توان به مشکلات طائفه‌ای یا مذهبی منحصر کرد.

نصرالله اظهار داشت: این واقعیت را باید پذیرفت که لبنان جزئی از این منطقه است و ما نیز جزئی از این منطقه هستیم و چه بسا لبنان کشوری است که بیشترین تاثیرات را از حوادث منطقه متحمل می‌شود در ارزیابی این تحولات منطقه باید گفت که اولا منطقه با درگیری‌هایی مواجه است که هیچ کس نباید ترسی از آن داشته باشد زیرا این امر در طول تاریخ وجود داشته است، مصیبت مهم‌تر این است که ندانیم چگونه با این بحران‌ها تعامل داشته باشیم.

نصرالله تصریح کرد: خطر این است که ما در مقابل بحران‌ها ابتکار عمل را از دست بدهیم اما اگر با این بحران‌ها به طرز مسئولانه‌ای برخورد کنیم در آن صورت می‌توانیم بسیاری از این حوادث منفی را که ممکن است رخ دهد، پشت سر بگذاریم.

دبیرکل حزب‌الله افزود: از بزرگ‌ترین جنگ‌های تاریخ مسلمانان نبرد بنی امیه و بنی عباس بود، رابطه شیعه و سنی و دین با این نبردها چیست؟ این نبردها بر سر قدرت بود.

وی تاکید کرد: حتی در کشوری که تعداد پیروان ادیان یا مذاهب در آن هستند، درگیری دائما درگیری مذهبی و طائفه‌ای نیست منظورم همه درگیری‌ها و جنگ‌ها نیست اما اغلب آنها دارای پیشینه و اهداف سیاسی مرتبط با قدرت و سلطه بوده و ارتباطی با دین و شیعه، سنی یا اسلام و مسیحیت نداشته است.

نصرالله گفت: چند سال قبل خطرناک‌ترین جنگ‌هایی که در منطقه ما رخ داد، جنگ صدام حسین علیه کویت بود آیا این جنگ دینی بود؟ این جنگ، جنگ قدرت و سلطه بر اراضی بود اما ممکن است کسی از این امر سوء استفاده کند.

دبیرکل حزب‌الله افزود: از بزرگ‌ترین جنگ‌های تاریخ مسلمانان نبرد بنی امیه و بنی عباس بود، رابطه شیعه و سنی و دین با این نبردها چیست؟ این نبردها بر سر قدرت بود.

وی اظهار داشت: بسیاری از جنگ‌هایی که اتفاق افتاده و بسیاری از درگیری‌های فعلی دارای عمق سیاسی است و هیچ ارتباطی به مذهب و ادیان ندارد، در جنگ صدام حسین علیه ایران نمی‌توان به این جنگ بعد مذهبی داد زیرا بخش بزرگی از افسران و نیروهای ارتش عراق شیعه بودند اما برخی از رژیم‌های عربی که اهمیتی به فلسطین نمی‌دهند، این درگیری با ایران را به سنی-شیعی تبدیل کردند.

نصرالله تصریح کرد: بهتر این است که توجه ما به هر گونه درگیری سیاسی و نه دینی معطوف باشد و باید از هر گونه دسته‌بندی مذهبی و طائفه‌ای پرهیز کنیم زیرا برخی‌ها شاید بتوانند غول را از چراغ جادو بیرون بکشند اما نمی‌توانند دوباره آن را بازگردانند بنابراین ما باید هوشیار باشیم.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه گفت: باید به سخن برخی‌ها گوش فرا داده و سعی کنیم مسائل خود را با این امور عقلانی حل و فصل کنیم زیرا بهتر از درگیری است که ملت‌ها و کشورها را نابود می‌کند و آمریکا و اسرائیل نیز به تماشای آن می‌نشینند.

وی افزود: باید هر مشکلی را در حد و مرز خود محصور کنیم و مشکل هر کشوری را منحصر به آن بدانیم و مسائل را به یکدیگر مرتبط نکنیم؛‌بهترین راه گفت‌وگو و سعه صدر است و بهتر از شتاب برای درگیری است و حتی اگر درگیری نیز رخ داد باید به گفت‌وگو بازگشت و این همان راهی است که ما در کشورهای سوریه، یمن، تونس، لیبی، مصر، عراق و لبنان خواهان آن هستیم تا به این ترتیب هیچ کس به سمت درگیری نرود.

نصرالله همچنین یادآور شد: نخبگان امروز مسئولیت خطیری در جهان عرب دارند زیرا مردم به سخنان آنها گوش فرا می‌دهند و مسئولیت آنها در حال حاضر پیش از هر زمان دیگری بیشتر است.

انتخابات اخیر اسرائیل حاکی از بحران در این رژیم است

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود با اشاره به انتخابات اسرائیل و عدم پیروزی قاطع یک حزب در این انتخابات گفت که این شرایط حاکی از بحران در این رژیم است.

سید حسن نصرالله گفت: از انتخابات اسرائیل می‌توان نتایج زیر را برداشت کرد این در حالی است که اصل مشکل تلاش‌ها برای بقای این رژیم است: شاهد کاهش محبوبیت احزاب و موسسات اسرائیلی هستیم که نقش رهبری را ایفا می‌کردند، همچنین در این انتخابات هیچ حزب قدرتمندی که بتواند نقش رهبری را ایفا کند وجود نداشت، این در حالی است که نتانیاهو [نخست وزیر اسرائیل] به صورت مداوم تاکید می‌کرد که این رژیم نیازمند حزب قدرتمندی است.

حضور شخصیت های سیاسی لبنان و سفیر ایران در سخنرانی سیدحسن نصرالله

تعدد احزاب در اسرائیل تصمیم‌گیری سیاسی در این رژیم را پیچیده کرده است

وی افزود: فقدان رهبری اساسی و متمرکز، ثبات احزاب دینی افراطی و افزایش تعداد احزاب از دیگر نکات انتخابات اسرائیل بود که اتخاذ تصمیم سیاسی در این رژیم را پیچیده می‌کند و به طور خلاصه می توان گفت آن چیزی که در اسرائیل در حال جریان است حاکی از بحران در این رژیم است.

قدرت بازدارندگی حامی لبنان خواهد بود

سید حسن نصرالله در ادامه سخنانش گفت: اگر بتوانیم که به قدرت بازدارندگی برسیم، این چیزی خواهد بود که ما را حمایت خواهد کرد و غیر از آن هیچ معنی ندارد. مهمترین پاسخ به انتخابات اسرائیل دعوت برای پایبندی بیشتر به مقاومت است و باید همگی با یکدیگر همکاری کنیم تا فلسطین قدرتمندتر باشد و مقاومت قدرتمندتر بوده و قدرت لبنان افزایش یافته و تمامی چالش‌ها در جهان عرب را از بین ببریم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: تضمین محافظت از غزه قدرت مقاومت است و تضمین حقوق فلسطینیان، آشتی ملی و همبستگی ملت فلسطین و پایبندی آن به مقاومت است و تضمین لبنان معادله ارتش، ملت و مقاومت است حال هر کسی که می‌خواهد در اسرائیل حکمرانی کند. قدرت ملی است که از لبنان حمایت می‌کند.

چپ‌گراها و راست‌گراها در اسرائیل هیچ تفاوتی با هم ندارند

سید حسن نصرالله گفت: موضوعی که نباید فریب آن را بخوریم میانه‌روها و راست‌گراها در اسرائیل است. چون راست‌گراها و چپ‌گراها در اسرائیل درباره موضوع فلسطین، آوارگان فلسطینی، حقوق عربی و طمع اسرائیل و تهدیدهای اسرائیل علیه ملت‌های منطقه همانند یکدیگر هستند و تاریخ به ما می‌آموزد که بیشتر جنگ‌ها در زمان حکمرانی چپ‌گراها حاصل شده است. همه احزاب اسرائیل درباره جنگ، کینه‌ورزی و طمع یکسان بوده و هیچ گونه تفاوتی ندارند و نباید در این باره فریب بخوریم.

اوضاع منطقه انتخابات لبنان را پیچیده‌تر کرده است

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به اوضاع داخلی لبنان و موضوع انتخابات پارلمانی اشاره کرده و با ابراز تاسف از اوضاع کنونی لبنان گفت که بخش بزرگی از اوضاع سیاسی لبنان در آن بررسی موضوعی قانون انتخابات مطرح نیست، بلکه فحش و ناسزا مطرح است و در این اوضاع بهتر است انسان خود را از درگیری‌های اینچنینی دور کند.

وی قانون انتخابات را در شرایط کنونی لبنان و نگرانی‌ها و شکاف‌های موجود در لبنان و اتفاقات منطقه حساس خواند و گفت که تمام طوایف لبنانی به قانون انتخابات با حساسیت خاصی توجه می‌کنند.

نصرالله ادامه داد: طبیعی است که امروز نگرانی‌های مسیحیان بیشتر از دیگران باشد، چرا که آنها می بینند که مسیحیان در عراق، سوریه و نیجریه با چه اوضاعی مواجه هستند و به همین علت حق دارند که از روند اوضاع نگران باشند، بنابراین اوضاع منطقه پیچیدگی های انتخابات در لبنان را بیشتر کرده و دیدگاه‌های گروه‌های لبنانی را نسبت به این موضوع سرنوشت ساز کرده است. برخی قانون انتخابات را به شکل اساسی بررسی می کند و این حق آنهاست، چرا که اوضاع و مرحله حساسی است که باید حواسمان به لبنان باشد و نگرانی‌ها را از پیش رو برداریم.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد که موضوع مهم این است که اتهامات را کنار بگذاریم، چرا که اتهامات برخی مواقع خوار کننده هستند، مثلا هنگامی که رهبران سیاسی از قانون ارتدوکس سخن می گویند، گفته می‌شود که این پروژه حزب الله است، با این میزان کینه، همگرایی در میان گروه ها به دست نمی آید. آنها می‌گویند که حزب الله این ایده را به مسیحی‌ها تحمیل کرده است، این سخن اهانت به مسیحی‌ها است، این یک دروغ و افتراست و اصلا درست نیست.

وی ادامه داد: البته در ورای این اقدامات انگیزه‌هایی وجود دارد، هر گروه به دنبال آن است تا قانون انتخاباتی را مطرح کند که حجم آن را در پارلمان حفظ کند، یا بیشتر از حق خود را به دست بیاورد. اما نمی توان قانون ها را بر اساس انگیزه افراد بررسی کرد، ما چند پروژه در پیش رو داریم. این سخن که ما با قانون ارتدوکس می خواهیم انتخابات را از بین ببریم، سخنی بی‌اساس است.

نصرالله ابراز داشت: مبانی اساسی که در هر قانون انتخابات به آن نظر داریم، نسبیت است. برخی ممکن است بگویند که قانون نسبیت به ما اکثریت را خواهد داد، اما ممکن است این قانون اکثریت را به ما ندهد و ما در اقلیت قرار بگیریم، ما باید از انصاف و دقیق بودن نمایندگی مردم در پارلمان سخن بگوییم.

وی گفت: ما لبنان را بر اساس نسبیت یک دایره انتخاباتی می دانیم و می‌توان بر این اساس انتخابات در استان ها برگزار شود، ما طرح دولت که به مجلس نمایندگان ارسال کرده و طرح ارتدوکس ها را قبول داریم، ما اعتقاد داریم که تمام این طرح‌ها یک نقطه جذب دارد و آن همان نسبیت داشتن این طرح‌هاست.

قانون نسبیت فرصت را برای همگان فراهم می‌کند

دبیرکل حزب الله لبنان با رد ادعاهای برخی درباره سلاح مقاومت تاکید کرد که تاکنون چندین انتخابات در لبنان برگزار شده است و قانون نسبیت فرصت را برای همگان فراهم می کند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اگر سلاح تاثیری در انتخابات داشته باشد تاثیر آن در نظام (انتخاباتی) اکثریت بیشتر است و به نظر من مشکل سلاح در نظام اکثریت بسیار بیشتر از نظام نسبیت است و در نتیجه این سخن نادرست است که مشکل نسبیت در وجود سلاح است.

وی با اشاره به موضعگیری گروه 14 مارس مورد حمایت غرب و عربستان در لبنان گفت: سلاحی که از آن شکایت دارند و می گویند که باعث اهرم فشاری در انتخابات می‌شود، سلاح مقاومت نیست زیرا همه نیروها و جریان‌ها دارای سلاح هستند و با سلاح کلاشینکف می توانند آنچه را می خواهند تحمیل کنند.

دبیرکل حزب‌الله گفت: نظام نسبیت به همگان فرصت می دهد که وارد مجلس شود. براساس پیگیری های من در زمینه بحث و گفتگو درخصوص نظام نسبیت - اگر نگوییم تنها اشکال- چه بسا اشکال اساسی که گروه مقابل (14 مارس) مطرح می کند؛ همان سلاح است و این شعار را سر می دهند که نسبیتی همراه با سلاح نیست اما این امر نادرست است زیرا اولا مقاومت از قبل از سال 1992 میلادی در صحنه حضور داشته است و ما چندین انتخابات برگزار کرده‌ایم بنابراین کجا از سلاح برای تحمیل گزینه های انتخاباتی استفاده شده است؟

نصرالله تصریح کرد: کسی از سلاح برای تحمیل گزینه های انتخاباتی استفاده نمی کند اما خطرناکتر از آن، سلاح پول است و من از یک مسئول اساسی حامی گروه مقابل (14 مارس) شنیدم که به من گفت، ما در انتخابات سال 2009 میلادی سه میلیارد دلار خرج کردیم و به شوخی به او گفتم که سه میلیارد دلار را به ما می دادید و انتخابات را بر می داشتید. کدام خطرناکتر است پول یا سلاح؟ کدام خطرناکتر است پول یا رسانه هایی که برای اقدامات تحریک آمیز مورد استفاده قرار می گیرد؟ کدام تاثیرش در انتخابات بیشتر است؟

دبیرکل حزب‌الله گفت: ما می خواهیم یک بحث و گفت‌وگوی علمی را بشنویم. می گویم کسانی که گزینه نسبیت را رد می کنند؛ مشکل آنها این است که گزینه نسبیت، موقعیت و جایگاه طبیعی نیروهای سیاسی را به آنها می دهد. برخی تصور می کنند که ضمانت آنها این است که فراتر از جایگاه و موقعیت طبیعی خود داشته باشند.

وی تصریح کرد: مسیحیان امروز دغدغه دارند و معتقدم روشن است که برخی این گفته را زیاد مطرح می کنند که حزب‌الله و جنبش امل همراه با ارتدوکس به ما رای خواهند داد ما تاکید می کنیم که درباره آنچه توافق کرده ایم رای خواهیم داد و اگر فردا مجلس نمایندگان جلسه بگیرد و قوانین انتخابات را مطرح کند، اگر قانون دولت مطرح شود ما به آن رای خواهیم داد و اگر پیشنهاد ارتدوکسی مطرح شد ما به آن رای می دهیم ما در این موضوع صادق هستیم.

وی تصریح کرد: مسیحیان فکر می کنند که این پیشنهاد می تواند منجر به آنچه آن را برابری واقعی و درستی سهم نمایندگی می خوانند، شود. ما به عنوان مسلمانان این فرصت را به آنها می دهیم و به مجلس نمایندگان و انتخاباتی می رویم که کسی فکر نکند جایگاهی کمتر از آن چیزی که دارد، کسب می کند. مجلس نمایندگی که در آن بحث و جدل درباره درستی سهم نمایندگی و برابری واقعی نیست و شک و تردیدی وجود ندارد و چه بسا مجلس نمایندگان فرصتی تاریخی برای بهبود این نظام است و چه بسا نیازی به ساختارهای دیگری برای گفتگو و بحث نداریم.

دبیرکل حزب‌الله گفت: ما درهای بحث و گفت‌وگو درباره چیزی را نمی‌بندیم و برخی از مسلمانان نیز دغدغه هایی دارند.

سقوط نظام سوریه «خیالبافی» است

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: از لبنانی ها می خواهم که قانون انتخابات را براساس اینکه منصفانه و عادلانه باشد مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهند. از ذهن های خود انتظار کشیدن اینکه در سوریه چه می شود را پاک کنند خصوصا کسی که منتظر است دمشق سقوط کند و تغییری دراماتیک روی دهد یا کسی که منتظر است که تحولی روی دهد و بر سایر لبنانی ها قدرت بگیرد. داده های میدانی و سیاسی و بین المللی تاکید می کند که روند امور به جایی رسیده است که رویاهای بسیاری محقق نخواهد شد؛ کسانی که درباره امور معینی خیال بافی می کردند.

سید حسن نصرالله افزود: ما نه می خواهیم از سوریه به عنوان اهرم کمکی علیه کسی استفاده کنیم و نه می خواهیم کسی اینکار را بکند‬. امیدواریم که همگان با قانون انتخابات صرفا به عنوان قانون انتخابات برخورد نکنند بلکه اینگونه با آن برخورد کنند که این قانون برای سرآغاز مرحله ای است که پیش رو داریم.

وی تصریح کرد: مشغول بودن ما به قانون انتخابات نباید باعث شود که دولت از روند مسائل از پرونده اساتید گرفته و زندانیان و آوارگان گرفته تا وضعیت امنیتی غافل شود. برخی از بازداشت شدگان اسلامگرا چهار یا پنج سال است که بدون محاکمه در زندان هستند و منصفانه نیست که بدون محاکمه باشند؛ صرف نظر از اینکه موضع ما درقبال این بازداشت شدگان چیست.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic