زندگینامه حضرت محمد رسول الله(ص)


منصب: آخرین پیامبر الهى، بنیان‏گذار حكومت اسلامى و نخستین معصوم در دین مبین اسلام.

تاریخ ولادت: روز جمعه، هفدهم ربیع الاول عام الفیل برابر با سال 570 میلادى (به روایت شیعه). بیشتر علماى اهل سنّت تولد آن حضرت را روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول آن سال دانسته‏اند.

عام الفیل، همان سالى است كه ابرهه، با چندین هزار مرد جنگى از یمن به مكه یورش آورد تا خانه خدا (كعبه) را ویران سازد و همگان را به مذهب مسیحیت وادار سازد؛ اما او و سپاهیانش در مكه با تهاجم پرندگانى به نام ابابیل مواجه شده، به هلاكت رسیدند و به اهداف شوم خویش نایل نیامدند. آنان چون سوار بر فیل بودند، آن سال به سال فیل (عام الفیل) معروف گشت.

محل تولد: مكه معظمه، در سرزمین حجاز (عربستان سعودى كنونى).

نسب پدرى: عبدالله بن عبدالمطلب (شیبة الحمد) بن هاشم (عمرو) بن عبدمناف بن قصّى بن كلاب بن مرّة بن كعب بن لوىّ بن غالب بن فهر بن مالك بن نضر (قریش) بن كنانة بن خزیمة بن مدركة بن الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.

از پیامبر اسلام(ص) روایت شده است كه هرگاه نسب من به عدنان رسید، همان جا نگاه دارید و از آن بالاتر نروید. اما در كتاب‏هاى تاریخى، نسب آن حضرت تا حضرت آدم(ع) ثبت و ضبط شده است كه فاصله بین عدنان تا حضرت اسماعیل، فرزند ابراهیم خلیل الرحمن(ع) به هفت پشت مى‏رسد.

مادر: آمنه، دختر وهب بن عبد مناف.

این بانوى جلیل القدر، در طهارت و تقوا در میان بانوان قریشى، كم‏نظیر و سرآمد همگان بود. وى پس از تولد حضرت محمّد(ص) دو سال و چهارماه و به روایتى شش سال زندگى كرد و سرانجام، در راه بازگشت از سفرى كه به همراه تنها فرزندش، حضرت محمّد(ص) و خادمه‏اش، ام ایمن جهت دیدار با اقوام خویش عازم یثرب (مدینه) شده بود، در مكانى به نام «ابواء» بدرود حیات گفت و در همان جا مدفون گشت.

و چون عبدالله، پدر حضرت محمد(ص) دو ماه (و به روایتى هفت ماه) پیش از ولادت فرزندش از دنیا رفته بود، كفالت آن حضرت را جدش، عبدالمطلب به عهده گرفت. نخست وى را به ثویبه (آزاد شده ابولهب) سپرد تا وى را شیر دهد و از او نگه‏دارى كند؛ اما پس از مدتى وى را به حلیمه، دختر عبدالله بن حارث سعدیه واگذار كرد. حلیمه گرچه دایه آن حضرت بود، اما به مدت پنج سال براى وى مادرى كرد.

مدت رسالت و زمامدارى: از 27 رجب سال چهلم عام الفیل (610 میلادى)، كه در سن چهل سالگى به رسالت مبعوث شده بود، تا 28 صفر سال یازدهم هجرى، كه رحلت فرمود، به مدت 23 سال عهده‏دار امر رسالت و نبوت بود. آن حضرت علاوه بر رسالت، به مدت ده سال امر زعامت و زمامدارى مسلمانان را پس از مهاجرت به مدینه طیبه بر عهده داشت.

تاریخ و سبب رحلت: دوشنبه 28 صفر، بنا به روایت بیشتر علماى شیعه و دوازدهم ربیع الاول بنا به قول اكثر علماى اهل سنّت، در سال یازدهم هجرى، در سن 63 سالگى، در مدینه بر اثر زهرى كه زنى یهودى به نام زینب در جریان نبرد خیبر به آن حضرت خورانیده بود. معروف است كه پیامبر اسلام(ص) در بیمارىِ وفاتش مى‏فرمود: این بیمارى از آثار غذاى مسمومى است كه آن زن یهودى پس از فتح خیبر براى من آورده بود.

محل دفن: مدینه مشرفه، در سرزمین حجاز (عربستان سعودى كنونى) در همان خانه‏اى كه وفات یافته بود. هم اكنون مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبى قرار دارد.


افتتاح خط تولید انبوه سامانه پدافند هوایی یا زهرا(س)

سپاه نیوز: خط تولید سامانه سلاح پدافند هوایی یا زهرا (س)، با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد.
به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ وحیدی در حاشیه افتتاح این خط تولید در جمع خبرنگاران با بیان این که امروز شاهد یکی دیگر از دستاوردهای درخشان فرزندان انقلاب در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع هستیم، گفت: طراحی و ساخت سامانه سلاح پدافند هوایی، حلقه خودکفایی در طراحی و تولید سامانه های پدافند هوایی برد کوتاه را در کشورمان تکمیل کرد.
وی افزود: این سلاح پدافندی قابلیت شناسایی، ردیابی و انهدام اهداف هوایی مانند انواع هواپیماها، بالگرد و پهپاد را در برد کوتاه دارد.
سردار وحیدی با بیان این که سامانه متحرک پدافند هوایی یا زهرا (س) قابلیت اتصال به شبکه پدافندی کشور را دارد، گفت: این سامانه قادر است در هر موقعیتی مستقر شود و به طور مؤثر مأموریت خود را انجام دهد. وزیر دفاع افزود: قابلیت درگیری با چند هدف و انهدام آنها به طور همزمان، سرعت عمل بالا و ردیابی کاملاً خودکار از دیگر ویژگی های این سامانه پدافندی است.
سردار وحیدی همچنین درخصوص تحویل دهی انبوه سامانه پدافند هوایی مرصاد نیز گفت: سامانه موشکی زمین به هوا مرصاد یک سامانه پدافندی هوایی پیشرفته و کارآمد با برد متوسط است که قادر به انجام عملیات پدافندی علیه انواع هواپیماهای سریع ، بالگرد، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک کروز را دارد.
وی افزود: سامانه مرصاد در شب و روز قادر به انجام عملیات است و به گونه ای طراحی شده است که در محیط جنگ الکترونیک می تواند مأموریت خود را با موفقیت انجام دهد.
سردار وحیدی گفت: این سامانه در رزمایش هوایی مدافعان آسمان ولایت 4 که در شرق کشور برگزار شد ، توانست اهداف هوایی را با موفقیت منهدم و کارنامه موفقی را ثبت کند.
وزیر دفاع در ادامه گفت: امروز صنعت دفاعی کشورمان از حیث تنوع تولیدات دفاعی جزء 5 کشور نخست دنیا به شمار می رود و تحریم های همه جانبه با توجه به این توانمندی، خللی در روند اقدامات و فعالیت های صنایع دفاعی کشورمان ایجاد نکرده است.
نرخ فناوری دفاعی در كشور روزانه شده است

سردار سلامی:


سپاه نیوز: جانشین فرمانده كل سپاه گفت: نرخ زمانی رشد فناوریهای دفاعی در كشور از سالانه به روزانه تبدیل شده است.
به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در پایان رزمایش پیامبراعظم (ص) گردان های بیت المقدس در بندرعباس افزود: رشد قدرت دفاعی در كشور یك پدیده سیال و توقف ناپذیر است كه بر اساس رشد فناوری در حال توسعه می باشد.
وی ادامه داد: با توجه به این شرایط در آینده شاهد رونمایی اشكال توسعه یافته پرنده های بدون سرنشین در عرصه های مختلف دفاعی خواهیم بود.
سردار سلامی بیان داشت: توانمندی صنایع داخلی و صنایع وزارت دفاع در پرتاب ماهواره به فضا و رونمایی از دستاوردهای جدید نظامی و دفاعی در حوزه پدافند هوایی از دیگر عرصه های توسعه سپاه پاسداران می باشد.
جانشین فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه بین وزارت دفاع و مراكز خودكفایی نیروهای مختلف سپاه یك هم افزایی و هماهنگی خوبی وجود دارد كه منجر به روزآمدی و توسعه توانمندی های دفاعی و نظامی می شود، اضافه كرد: توسعه راهبردی نیروهای مسلح و سپاه با همت بسیج و توانمندی های ذهنی، علمی، دانش و فناورانه طراحی شده است.
سردار سلامی در ادامه با اشاره به اینكه تمام اجزای دفاعی كامل دریایی را در اختیار داریم، اظهاركرد: در دریا نیز نبردهای مین، زیر سطحی ها و رزمهای سطحی، استفاده از موشك اندازها، تفنگداران دریایی و جنگ الكترونیك و انواع توانمندی های موجود به كار گرفته می شود كه این توانمندی ها به روز در حال توسعه كیفی و كمی است.
توان نظامی ایران در اختیار کشورهای اسلامی

سردار وحیدی در دیدار نیروهای مسلح کشورهای اسلامی:

سپاه نیوز: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: همواره اعلام کرده‌ایم که توان نظامی جمهوری اسلامی ایران در اختیار همه کشورهای اسلامی است، زیرا همه کشورهای اسلامی را امت واحده می‌دانیم.

به گزارش سپاه نیوز؛ سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دیدار با شرکت‌کنندگان اولین دوره مسابقات قرانی نیروهای مسلح کشورهای اسلامی اظهار داشت: بزرگترین مشکل بشر امروز نداشتن نسخه‌ای برای آرمان‌های بلند و مسیری برای رسیدن به آنهاست.
وی افزود: فقط قرآن است که می‌تواند شفابخش درد بزرگ بشریت امروز باشد.
سردار وحیدی ادامه داد: انقلاب اسلامی برپایه قرآن شکل گرفت و آغاز شد. ملت ایران تصمیم گرفت جامعه خود را به یک جامعه قرآنی متحول کند و فردی از سلاله پیامبر حضرت امام روح‌الله آمدند و این انقلاب را با کمک مردم محقق کردند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: امروز که در آستانه سی و چهارمین پیروزی انقلاب هستیم تمام تلاش این انقلاب در حاکمیت قرآن بر جامعه ایران بوده است.
سردار وحیدی تاکید کرد: اولین درس قرآن وحدت بین مسلمین است. عناصر مشترک مسلمانان بسیار زیاد است اما دشمنان اسلام که هزاران تفرقه دارند، تلاش می‌کنند بین خودشان وحدت باشد و بین مسلمانان با فرقه گرایی، طایفه‌گرایی تفرقه ایجاد کنند. در حالی که اساس مسلمانان بر وحدت است و امروز این مشکلی است که باید در جهان اسلام علاج شود.
وی در ادامه تصریح کرد: امروز در گوشه و کنار جهان اسلام می‌بینیم کشورهای غربی تلاش می‌کنند جهان اسلام عقب نگه داشته شود و باید توجه کنیم که رمرز دوام و پیشرفت ما وحدت و با هم بودن است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه درس دیگر اسلام، ظلم ستیزی و اسکتبار ستیزی است،‌ گفت: مگر صهیونیست‌ها بدترین دشمنان ما نیستند و سرزمینهای اسلامی را غصب نکرده و مسلمانان را زیر تیغ بمب‌ها و سلاح‌های اهدایی غرب و خود ندارند؟ وظیفه ما چیست؟ مگر نه اینکه باید صف واحد علیه صهیونیست‌ها و دفاع از ملت فلسطین باشیم؟ این درس قرآن است. آیا نباید در برابر آنها چهره واحد باشیم و با آنها مبارزه کنیم؟
سردار وحیدی افزود: قرآن کریم فرموده تا تابعیت یهود و نصارا نشوید آنها از شما راضی نمی شوند. امروز مظهر اینها رژیم صهیونیستی و رژیم آمریکاست. یک روز با اسم جهانی سازی، یک روز حقوق بشر آمریکایی و یک روز به اسم ایجاد دهکده جهانی می‌خواهند تا ما را درون خودشان حصر کنند.قرآن به ما آموخته که در برابر آنها بایستیم و و ما وظیفه داریم با آنها بجنگیم و از منافع جهان اسلام دفاع کنیم.
وی با بیان اینکه امروز جهان اسلام در موقعیت خطیری به سر می‌برد، اظهار داشت: ما باید برای دفاع از اسلام، قرآن و رسول مکرم اسلام با تمام قدرت در میدان باشیم و برای دفاع از مسلمانان و مظلومینی که خون‌شان زیر پای صهیونیست‌ها و استکبار جهانی ریخته می‌شود، تلاش کنیم.

موشک‌های پاتریوت در منطقه موجب سوءتفاهم می‌شود/ راه حل مسایل سوریه «گفتگوی ملی» است


سردار وحیدی در جمع خبرنگاران:


سپاه نیوز: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح استقرار موشک‌های پاتریوت در منطقه را موجب ایجاد سوءتفاهم میان کشورها دانست.

به گزارش سپاه نیوز؛ سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه دیدار حافظان و قاریان نیروهای مسلح کشورهای اسلامی، با حضور در جمع خبرنگاران، درخصوص سوالی درباره استقرار موشک های پاتریوت در ترکیه گفت: ما حضور این سامانه های پاتریوت را مفید نمی‌دانیم و متعقدیم موجب ایجاد سوءتفاهم میان کشورهای منطقه می شود.
وی همچنین حضور نیروهای بیگانه در منطقه را غیر مثبت ارزیابی کرد و افزود: این حضور هیچ دستاورد خوبی برای منطقه ندارد و ما نیز آن را با سوءظن دنبال می کنیم.
سردار وحیدی در خصوص مسایل سوریه نیز گفت: منطق ایران در این باره بسیار روشن است و نباید کشور و ارتشی که در خط مقدم مبارزه با اسراییل است، تضعیف شود.
وزیر دفاع، راهکار حل مسایل سوریه را روی آوردن به گفتگوهای ملی و صحبتهای درونی دانست و خاطرنشان کرد: دخالت نیروهای بیگانه در سوریه مضر است.
وی همچنین درباره پرتاب کاوشگر جدید ایرانی به فضا نیز گفت: این پرتاب در ادامه پرتاب های قبلی، در روزهای پیش رو انجام می شود که یکی از برنامه های آن ارسال موجود زنده به فضا است.
رویای سقوط نظام سوریه محقق نخواهد شد/ احزاب چپ و راست در اسراییل هیچ تفاوتی ندارند

مشروح/سید‌حسن نصرالله:

سپاه نیوز: دبیرکل حزب‌الله لبنان با تاکید بر اینکه معادله ارتش، ملت و مقاومت ضامن امنیت و ثبات لبنان و بازدارندگی در مقابل دشمن است، گفت: انتخابات اخیر اسراییل از وجود بحران در این رژیم حکایت دارد.
به گزارش سپاه نیوز؛ سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم جشن گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت اسلامی به تمجید از شخصیت عظیم پیامبر عظیم الشأن اسلام پرداخته و با ستایش از ایشان و تشریح ابعادی شخصیتی آن بزرگوار سخنان خود را آغاز کرد.

وی به ارزش‌های مطرح شده از سوی پیامبر شامل برابری انسانها اشاره کرده و گفت که انسانها با انجام کارهای خوب و دوری کردن از گناهان از هم متمایز می‌شوند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به حرکت برنامه‌ریزی شده برای توهین به پیامبر اعظم، دین و دعوت وی پرداخته و آن را از بزگترین چالش‌های پیش روی امت اسلام دانست.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: هنگامی که ما با برخی کتاب‌ها، فیلم ها و توهین ها مواجه می شویم که هیچ بررسی در مورد دین ما انجام نمی‌دهند، قطعا باید خشم خود را ابراز کنیم، اما ما یک مسئولیت مثبت نیز داریم و آن این است که جهان را با شخصیت این پیامبر الهی و زندگینامه وی و ابعاد شخصیتی ، دین و دعوت و سخنان وی آشنا کنیم.

وی ادامه داد: برخی مسایل است که ظالمانه به پیامبر اسلام نسبت داده شده است، باید این امور را تشریح کرد و باید این شخصیت استثنائی را به جهان شناساند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد که جنبش‌های اسلامی و علمای مسلمان در طول دهه ها و قرن ها از طریق مذهب و جماعت خود سعی کرده‌اند تا درباره پیامبر اکرم سخن بگویند، اما الان این مسئولیت بر عهده تمامی مسلمانان و علمای اسلام است و باید اولویت خود را به شناساندن این شخصیت به جهان بدهند. آنها باید تحقیقات علمی و تبلیغاتی خود را در این راستا به کار گیرند و هیچ سستی در این عرصه قابل قبول نیست، چرا که طرف مقابل به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

نصرالله تصریح کرد که برخی جریان‌ها که در توهین به پیامبر دست دارند، می‌دانند که از این اقدامات چه می خواهند، ما قبلا گفته‌ایم که آنها به دنبال فتنه‌انگیزی میان مسلمانان، مسیحیان و حتی فتنه‌انگیزی میان خود مسلمانان هستند.

درگیر‌ی‌ها و جنگ‌های منطقه دارای اهداف سیاسی است نه مذهبی

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به تشدید درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در جهان عربی و اسلامی تاکید کرد که درگیری‌های منطقه دارای ابعاد طایفه‌ای و مذهبی نیست بلکه دارای اهداف سیاسی است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: از چالش‌های بزرگی که در صحنه عمومی وجود دارد این است که وقتی به منطقه نگاه می‌کنیم، درگیری و دودستگی‌های شدید در بسیاری از کشورهای جهان عربی و اسلامی را مشاهده می‌کنیم و این امر خواه در سطح طائفه‌ای بین مسلمانان و مسیحیان وجود دارد و یا اینکه ممکن است بعد مذهبی همانند شیعی و سنی داشته باشد.

وی افزود: ماهیت درگیری‌های فعلی از این عنوان طائفه‌ای و مذهبی عبور کرده است؛ برخی کشورهای عربی هستند که ممکن است یک کشور به طور کل دارای یک مذهب باشد اما شاهد ناآرامی‌ها و مشکلاتی در آن هستیم زیرا در هر کشور عربی و اسلامی چندین جریان و گرایش متنوع وجود دارد و در نتیجه چالش‌های موجود در منطقه را نمی‌توان به مشکلات طائفه‌ای یا مذهبی منحصر کرد.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو