رهبر معظم انقلاب: باید جوانان و كودكان را به كتابخوانى عادت دهیم

ما باید جوانان را به كتابخوانى عادت دهیم، كودكان را به كتابخوانى عادت دهیم؛ كه این تا آخر عمر همراهشان خواهد بود. كتابخوانى در سنین بنده -كه البته بنده چندین برابر جوانها كتاب می‌خوانم- غالباً تأثیرش بمراتب كمتر است از كتابخوانى در سنین جوانها...
رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر لزوم اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی خصوصا در میان جوانان تاکید داشته اند.

به مناسبت فرارسیدن روز متاب و کتابخوانی بخشی از فرمایشات ایشان در این زمینه را بازخوانی می‌کنیم.

** باید جوانان و كودكان را به كتابخوانى عادت دهیم

یكى از مشكلات ما تنبلى است. مسئله‌ى مطالعه و كتابخوانى مهم است. در جامعه‌ى ما بى‌اعتنائى به كتاب وجود دارد. گاهى آدم مى‌بیند در تلویزیون از این و آن سؤال می‌كنند: آقا شما چند ساعت در شبانه‌روز مطالعه می‌كنید، یا چقدر وقت كتابخوانى دارید؟ یكى می‌گوید پنج دقیقه، یكى میگ‌وید نیم ساعت! انسان تعجب می‌كند.

ما باید جوانان را به كتابخوانى عادت دهیم، كودكان را به كتابخوانى عادت دهیم؛ كه این تا آخر عمر همراهشان خواهد بود. كتابخوانى در سنین بنده - كه البته بنده چندین برابر جوانها كتاب می‌خوانم - غالباً تأثیرش بمراتب كمتر است از كتابخوانى در سنین جوانها و شما عزیزانى كه اینجا حضور دارید. آنچه كه همیشه براى انسان می‌ماند، كتابخوانى در سنین پائین است. جوانان شما، كودكان شما هرچه می‌توانند، كتاب بخوانند؛ در فنون مختلف، در راههاى مختلف، مطلبى یاد بگیرند. البته از هرزه‌گردى در محیط كتاب هم باید پرهیز كرد، منتها این مسئله‌ى بعدى است؛ مسئله‌ى اول این است كه یاد بگیرند، عادت كنند به این كه اصلاً به كتاب مراجعه كنند، كتاب نگاه كنند. البته باید دستگاهها مراقب باشند، اشخاص مواظب باشند، هدایت كنند به كتاب خوب؛ كه با كتاب بد، عمر ضایع نشود.
 
* طلبه باید در دوره جوانی هر چه می‌تواند كتاب بخواند

باید درس بخوانید، خوب درس بخوانید، عالم شوید، ملا شوید، قوى شوید، قدرت تجزیه و تحلیل افكار نو را پیدا كنید. مطالعات جنبى هم داشته باشید. بعضى از این درسهائى كه در حوزه‌ها معمول شده، در قم یا تهران، میتواند به صورت مطالعات جنبى استفاده شود؛ مثل ادبیات فارسى، اخلاق و بعضى درسهاى دیگر - البته ادبیات عرب لازم است؛ آن جزو ابزار كار ماست - لزومى ندارد اینها حتماً در برنامه‌هاى درسى وارد شود. البته من دخالت نمی‌كنم، سلیقه‌ام را عرض می‌كنم؛ برنامه‌ریزان بنشینند رویش فكر كنند.

طلبه باید دستش از كتاب رها نشود؛ كتاب بخواند، همه جورش را بخواند، در دوره‌ى جوانى بخواند. این ذخیره‌ى حافظه را كه بى‌نهایت داراى ظرفیت است، هرچه می‌توانید، در دوره‌ى جوانى پر كنید. ما هرچه در جوانى در حافظه انباشتیم، امروز موجود است؛ هرچه در دوران پیرى - كه بنده همین حالا هم با همه‌ى گرفتارى‌ها، بیش از جوانها مطالعه می‌كنم - به دست مى‌آوریم، ماندگارى ندارد. الان شما جوانید. این منبع قیمتىِ ارزشمند را از اطلاعات ارزشمند، از آگاهى‌هاى مفید و لازم در زمینه‌هاى مختلفى كه براى تبلیغ به آنها احتیاج دارید، هرچه می‌توانید، انباشته كنید؛ از این استفاده خواهید كرد.
قطعنامه تظاهرات سراسری یوم‌الله ۱۳ آبان

سپاه نیوز: شرکت کنندگان در تظاهرات سراسری یوم‌الله ۱۳ آبان ماه، در پایان این تظاهرات در قطعنامه‌ای تاکید کردند شعار"مرگ بر آمریکا" انعکاس دکترین استکبار ستیزی انقلاب اسلامی، عامل وحدت ملی و از مظاهر اصلی قدرت ملی است.
به گزارش سپاه نیوز؛ در این قطعنامه همچنین با تاکید بر حق قانونی ملت ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و پشتیبانی از رویکرد جدید سیاست خارجی دولت در روند مذاکرات هسته‌ای در چارچوب تاکتیک"نرمش قهرمانانه" و بر پایه اصل "عزت، حکمت و مصلحت" آمده است ، سیزدهم آبان ماه به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط عطف انقلاب اسلامی یادآور سه واقعه عبرت‌آموز در حافظه تاریخی ملت ایران است که دست پلید استکبار جهانی – بویژه آمریکای غارتگر و جنایتکار – در متن آن هویدا و تبلور بخش مقاومت، پایداری و اراده مستحکم ایرانیان حق طلب و آزاده در عرصه‌های رویارویی با جبهه استکبار و سلطه می‌باشد.

دربخش دیگری از این قطعنامه آمده است تبعید حضرت امام‌خمینی(ره) به ترکیه بدلیل اعتراض شجاعانه به معاهده ننگین کاپیتولاسیون و مصونیت مستشاران آمریکایی در سال 1343، کشتار وحشیانه دانش‌آموزان انقلابی توسط رژیم سفاک پهلوی در سال 1357 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در سال 1358، رخداد‌های برجسته‌ای هستند که 13 آبان ماه را در زمره‌ی"یوم الله" قرار داده و نمایشگاه عبرت‌آموزی از مبارزه مستمر و بی‌امان‌ ملت ایران علیه ام‌الفساد جهانی، شیطان بزرگ، آمریکای سلطه‌گر را به جامعه بشری عرضه‌ کرده‌اند.

اینک در شرایطی که نظام سلطه و در رأس آن دولت آمریکا در مصاف با انقلاب اسلامی و روند بیداری و مقاومت اسلامی، شکست‌های سخت و مفتضحانه‌ای را متحمل و چشم‌انداز ناامیدکننده‌ای از آینده خود در منطقه راهبردی غرب آسیا فراروی خود یافته است و به رغم اجماع ملی ایرانیان در فراهم کردن فرصت جبران برای سردمداران کاخ سفید، آنها ناتوان از اجماع سازی درونی، همچنان تشدید تحریم‌ها و فشار‌ها و تبدیل عرصه‌ی مذاکرات هسته‌ای به میدانی برای القاء ضعف نظام و ملت عزیز را دنبال کرده و به زعم خود در پی تسلیم ایران مقتدر هستند، ما شرکت‌کنندگان در تظاهرات سراسری یوم‌الله 13 آبان ماه، با گرامیداشت حلول ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر، تقارن "روز ملی مبارزه با استکبارجهانی" با سرآغاز ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را الهام بخش صحنه‌ی امروز نبرد ملت عاشورایی ایران با جبهه استکبار و سلطه قلمداد نموده و مواضع خود را با بانگ رسای "تکبیر" به جهانیان اعلام می‌کنیم:

1- ما شرکت‌کنندگان در تظاهرات سراسری یوم‌الله 13 آبان ماه، وحدت، اتحاد، وفاق و یکپارچگی ملی حول محور"ولایت فقیه" و منویات و رهنمود‌های حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را ضامن تداوم انقلاب اسلامی و پیگیری آرمان‌های بلند نظام و پیشرفت کشور و عامل شکست و ناکامی راهبردها و سناریو‌های شیطانی دشمنان انقلاب اسلامی دانسته و بر ضرورت تعمیق و تقویت همه‌جانبه آن بین آحاد جامعه و مورد توجه قرار گرفتن به عنوان اصول راهبردی توسط مسئولین و خواص کشور تاکید می‌نماییم.

2- ملت شجاع، بصیر و ولایت‌مدار ایران اسلامی، بهره‌مندی از دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را حق قانونی و مسلم خود دانسته و ضمن پشتیبانی و حمایت از رویکرد جدید سیاست خارجی دولت در روند مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 در چارچوب تاکتیک"نرمش قهرمانانه" و بر پایه اصل"عزت، حکمت و مصلحت"، حقوق و منافع ملی خود را در هیچ مذاکره‌ای قابل معامله نمی‌داند.

3- ما شرکت‌کنندگان در تظاهرات بزرگ 13 آبان ماه در شرایط حساس مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و دیگر اعضای گروه 1+5 فتوای ولی امر مسلمین و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) را مهمترین اقدام"اعتماد ساز" کشور دانسته و ضمن مطالبه عذرخواهی بی‌درنگ دولت ایالات متحده از اشتباهات تاریخی خود، لغو جامع و کامل همه تحریم‌های ظالمانه را گام‌های حداقلی برای جلب اعتماد ملت ایران می‌دانیم.

4- مردم غیور و غیرتمند ایران اسلامی، ضمن افتخار به عملکرد انقلابی خود در مبارزه با نظام سلطه، آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن شماره یک ملت ایران دانسته و شعار"مرگ بر آمریکا" را انعکاس دکترین استکبار ستیزی انقلاب اسلامی و فراگیر شدن آن در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را از مظاهر اصلی قدرت ملی و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی می‌داند و تا هنگام استیفای حقوق حقه ملت ایران و پایان یافتن سیاست‌های ظالمانه دولت مستکبر، غیرقابل‌اعتماد و عهدشکن ایالات متحده در قبال جامعه بشری، همچنان شعار راهبردی "مرگ بر آمریکا" عامل وحدت ملی و نشانه بارز انزجار و تنفر جبهه مقاومت ضد آمریکایی در میهن اسلامی خواهد بود.

5- ملت شجاع و دلاور ایران اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات متناقض و همراه با توهم برخی از مقامات و دولت‌مردان آمریکا مبنی بر روی میز بودن گزینه نظامی با تاکید بر سپری شدن دوران تهدید و ارعاب به تأسی از مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و فرماندهی معزز کل قوا و به پشتوانه هوشیاری و آمادگی‌های همه‌جانبه دفاعی نیروهای قهرمان مسلح کشورمان، ارتکاب هرگونه اشتباه و غلطی از سوی دشمنان را با پاسخی قاطع، سخت و کوبنده مواجه و ایران عزیزتر از جانمان را به گورستان متجاوزین تبدیل خواهند کرد.

6- ما شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ملی، همراه با سایر آحاد و مردم رشید، انقلابی و ولایت مدار ایران ضمن میثاق مجدد با آرمان‌های بلند حضرت امام (ره ) و شهیدان والامقام انقلاب اسلامی و تجدید بیعت از هم ناگسستنی خود با ولی‌امر‌مسلمین‌ حضرت‌ امام‌خامنه‌ای‌عزیز(مدظله‌العالی)، منویات و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون – به ویژه در عرصه‌ی هسته‌ای و تاکتیک نرمش قهرمانانه و هوشمندی برابر جبهه معاندین ملت ایران – را "فصل الخطاب" دانسته و بر لزوم تلاش قوای سه‌گانه و تمامی جریان‌ها و جناح‌های سیاسی معتقد به انقلاب و نظام برای به‌کارگیری ظرفیت‌ها و فرصت‌های ملی در جهت تحقق منویات معظم له تاکید می‌نماییم.

جلیلی:‌ "مرگ بر آمریکا" مرگ بر اتاق فرمانی است که در یک لحظه فرمان مرگ هزاران انسان را می‌دهد / بیانیه پایانی تظاهرات‌کنندگان: "مرگ بر آمریکا" انعکاس دکترین استکبار ستیزی انقلاب اسلامی است

مراسم راهپیمایی روز 13 آبان و گرامیداشت سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز دانش‌آموز با حضور پرشور مردم در تهران و سایر شهرهای کشور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار دانشگاه باشگاه خبرنگاران امروز 13 آبان سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، روز دانش‌آموز و تبعید امام خمینی(ره) به خاطر اعتراض به مصوبه کاپیتولاسیون آمریکایی است.
** مراسم راهپیمایی بزرگداشت یوم‌الله 13 آبان و گرامیداشت سالگرد تسخیر لانه جاسوسی از 9صبح امروز آغاز شد.

** خیابان طالقانی و خیابانهای منتهی به لانه جاسوسی، شاهد حضور جمع کثیری از مردم،‌ دانشجویان و دانش‌آموزان راهپیمایی‌کننده است.

** راهپیمایان با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا»و «مرگ بر اسرائیل»، انزجار خود را از سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

** بر اساس اطلاعیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در تشریح جزئیات مراسم راهپیمایی 13 آبان،  این مراسم به صورت ویژه در تهران، مقابل لانه جاسوسی سابق آرمیا واقع در خیابان طالقانی تقاطع خیابان شهید مفتح از ساعت 10 تا 11 و 30 دقیقه با حضور قشرهای مختلف مردم استکبارستیز ایران اسلامی، دانش‌آموزان و دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، طلاب و روحانیت بیدار، تشکل‌های دانشجویی و همه وفاداران حقیقی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همان‌طور که مقام معظم رهبری در سخنان آغاز سال 92 در مشهد مقدس و در بیانات روز گذشته (یکشنبه) در میان جوانان دانش‌آموز و دانشجو بیان فرمودند« به مذاکره خوش‌بین نیستم ولی به اذن‌الله از این مذاکره ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد. اگر مذاکرات به نتیجه برسد که چه بهتر ولی اگر نتیجه نگرفتند معنایش این باشد که کشور باید روی پای خودش بایستد».


** از جمله نکاتی که در کنار برگزاری راهپیمایی امروز به چشم می‌خورد، نصب بیلبوردهایی با مضمون "صداقت آمریکایی" است که این بیلبوردها اخیرا مورد توجه قرار گرفته و به عبارتی به صداقت آمریکایی‌ها طعنه می‌زند. مضمون یکی از بیلبوردهای صداقت آمریکایی، عکس خروسی است که پرچم آمریکایی از دم این خروس آویزان است.

پرچم آمریکا و رژیم منحوس صهیونیستی در کف خیابان در جاهای مختلف گسترانیده شده تا شرکت‌کنندگان در راهپیمایی امروز با عبور از روی این پرچم‌ها نشان دهند آمریکایی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی کنند.

یکی دیگر از نکات جالبی که در راهپیمایی امروز به چشم می‌خورد حضور اقشار مختلف مردم از سنین پایین تا کهنسالان است که هر کدام با در دست داشتن پلاکارد و دست‌نوشته‌ای در این مراسم حضور یافته‌اند.

** "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر انگلیس"، "مرگ بر اسرائیل"، "این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده" ، " الموت لامریکا الموت لاسرائیل"، "خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست"، "وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد" شعارهایی هستند که تظاهرات کنندگان امروز سر می‌دهند.

** دسته‌های عزاداری به مناسبت آغاز ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان به جمع تظاهرات‌کنندگان می‌پیوندند.

** مرتضی طلایی عضو شورای شهر تهران در مراسم راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان حضور یافت.

وی گفت: نصب بیلبوردهای صداقت آمریکایی یک حرکت انقلابی بود و ما از آن حمایت می‌کنیم.

طلایی ادامه داد: این بیلبوردها نمادی از شور و شعار ملت ما در مقابل آمریکا است، یعنی اینکه ملت ما هیچ وقت چهره سلطه‌گر آمریکا را فراموش نمی‌کند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: از طرف دیگر این حرکت انقلابی ملت ما پشتوانه‌ای برای دولتمردانی است که مسئولیت مذاکره با 1+5 را بر عهده دارند تا آمریکا و بقیه بدانند که تیم مذاکره‌کننده ما یک ملت است که با بصیرت نظاره‌گر رفتارهای طرف مقابل است.

** جهاد دانشگاهی به مناسبت فرارسیدن سیزدهم آبان ماه سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: در این دوره حساس، راه مواجهه با دیوار بلند بی‌اعتمادی به آمریکا، راهبرد حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی است که تضمین کننده تداوم حمایت مردم از مذاکرات منطبق بر این شاخص‌هاست و فارغ از به دست آمدن و یا نیامدن نتایج محسوس، مهمترین حاصل آن اعلام مجدد حقانیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ روابط بین‌الملل و تقویت عزم و اراده‌ ملی خواهد بود.

** سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنران مراسم یوم‌الله 13 آبان است.

** راهپیمایی مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی از دقایقی دیگر به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

** تظاهرات‌کنندگان امروز، ماکت‌های سانتریفیوژ و فناوری‌‌های نوین کشور را در دست دارند و برای حمایت از جهاد علمی در کشور آنها را با خود حمل می‌کنند.

** حجت‌الاسلام و المسلمین حسین ابراهیمی از اعضای جامعه روحانیت مبارز به جمع راهپیمایان تهرانی پیوست.

** بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران با صدور بیانیه‌ای بیان داشت: استکبارستیزی، همواره یکی از مولفه‌های اصلی و هویتی انقلاب اسلامی بوده است. چرا که اساس و پایه اسلام مبارزه با کفر، شرک، نفاق و ظلم است و همه اینها در کشورهای استکباری، در قالب مادی‌گرایی،شعارهای مردم فریب و کشتار مردم بی‌گناه کشورهای مستضعف قرار دارد.

**‌ محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در جمعی از مردم تهران که از سمت میدان 7 تیر و خیابان مفتح شمالی به سمت لانه جاسوسی حرکت می‌کردند، حضور یافت.

** سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیامی به مناسبت 13 آبان، اظهار داشت:‌ سیزده آبان که به حق نام «روز ملی مبارزه با استکبار» را بر پیشانی خود دارد، تداعی کننده سه رخداد سرنوشت ساز تاریخی، تبعید حضرت امام (ره)، روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی، که نقطه عطف همه آنها، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام است که حضرت امام (قدس سره‌الشریف) در تعبیری باشکوه از آن به عنوان «انقلاب دوم» یاد کردند.

در ادامه این پیام آمده است: آنچه طی 35 سال گذشته به اثبات رسیده این است که تنها راه استمرار انقلاب و توسعه پیشرفت در عرصه مختلف علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پایداری هوشمندانه در قبال زیاده‌خواهی‌های مستکبران جهانی است، چنانکه مقاومت در هشت سال دفاع مقدس، تثبیت کننده ارزش های انقلاب اسلامی بود.

** سازمان بسیج مهندسین با صدور بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن 13 آبان، اعلام کرد:‌ حرکت جوانان ایرانی در سال 58 تثبیت و حفظ آمریکاستیزی ایرانیان بود. حرکت آنها عملیاتی بود با رمز جاودان مرگ بر آمریکا! عملیاتی که شهد پیروزی آن هنوز در کام شجاع مردان و دلیر زنان ایرانی تازه است. لانه جاسوسی آمریکای منافق و دو رو دندان لقی بود که جوانان انقلابی آن را علاج پیش از وقوع کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است:‌

آیا احدی می‌تواند جنایات آمریکای پلید را در حق ملت ایران نادیده بگیرد؟ این جرثومه فساد واستکبار به قدری برملل مظلوم جهان جنایت مرتکب شده که در یک روز و چند روز و حتی در سطح یک کنفرانس و دادگاه نمی شود موارد نقض و جنایاتش را احصا کرد. مردم ایران نتیجه اعتماد به آمریکا را در سده گذشته به چشمان خویش دیدند، پس هرگز تن به ذلت و خواری در برابر زبون ترین دشمنشان نخواهند داد.

دشمنان این آب و خاک بدانند که مردم ایران فهمیده‌اند که تنها برای دین و مذهب شان چنگ و دندان تیز کرده‌اند، اما ای کوردلان غافل بدانید که ما زاده عاشوراییم و ذلت را به هیچ قیمتی نمی‌پذیریم. گندم ری ارزانی خودتان، ما دست از پشتیبانی ولایت فقیه بر نمی داریم، چرا که به قول پیر جماران نمی‌خواهیم به مملکتمان آسیبی برسد.

** جمعی از نمایندگان مجلس از جمله نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه، سیدباقر حسینی نماینده زابل و زهک، هادی قوامی نماینده اسفراین، احمد چاردولی نماینده ملایر، قاسم عزیزی نماینده بجنورد، روح‌الله حسینیان نماینده تهران و ... از جمله نمایندگانی بودند که در کنار مردم در این مراسم حضور یافتند. 

** محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حداد عادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و محمد ودود حیدری رئیس سازمان بسیج دانشجویی در جمع تظاهرات‌کنندگان 13 آبان حضور یافتند.

**  تجمع‌کنندگان تهرانی در مقابل لانه جاسوسی پرچم آمریکا و اسرائیل و همچنین سران آنها را به آتش کشیدند.

** لحظه به لحظه بر جمعیت تظاهرات‌کنندگان حاضر در مراسم یوم‌الله 13 آبان در خیابانهای پایتخت افزوده می‌شود.** کامران دانشجو وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری در جمع تظاهرات‌کنندگان تهرانی حضور یافت.

** بیانیه جنبش دانش‌آموزی به مناسبت یوم‌الله 13 آبان توسط نماینده دانش‌آموزان قرائت شد.

در این بیانیه آمده است: ما جنبش‌های دانش‌آموزی همیشه و همه جا همراه با حسین زمان فریاد هیهات من‌ الذله سر می‌دهیم و می‌گوییم که زیر بار ستم و ظلم نخواهیم رفت.

در بخش دیگری از بیانیه جنبش دانش‌آموزی آمده است: مذاکره در عرف آمریکا به معنای گفت‌وگو برای قبول خواسته‌های آنهاست و در واقع هدفشان از مذاکره یک کار تبلیغاتی است و برداشتن تحریم‌ها وعده‌ای دروغ است.

** مرتضی بختیاری معاون سیاسی امنیتی دادستانی کل کشور و وزیر سابق دادگستری به جمع راهپیمایان تهرانی حاضر در مراسم 13 آبان پیوست.

** جمعی از اصناف و بازاریان نیز در تظاهرات مردمی امروز حضور دارند و دست نوشته هایی چون "امریکا شیطان بزرگ است" ، "انرژی هسته ای حق مسلم ماست"، " ما تا آخر ایستاده ایم امام " ، "سلامت و صلح جهانی بسته به انقراض مستکبران است " در دست دارند. گروه های مردمی عکس هایی از شهدای هسته ای کشورمان را نیز در دست دارند .

** محسن رضایی با حضور در جمع مردم تظاهرات‌کننده گفت: حضور پرشور مردم در این مراسم به دنیا و جهان ثابت می‌کند که ملت  ایران همواره بر ارزش‌های خود پایبند بوده و بر آنها ایستادگی خواهد کرد. 

** از جایگاه اصلی مراسم شعارهای "خیبر خیبر یا صهیون" و "مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل" سر داده می شود که اجتماع‌کنندگان مقابل لانه جاسوسی آن را تکرار می‌کنند. همچنین اجتماع‌کنندگان تابلوهای مبنی بر "ثمره مقاومت در برابر تحریم، 18 هزار سانتریفیوژ  فعال در ایران" و دست نوشته‌هایی از فرمایش‌های مقام معظم رهبری و اسامی برخی دستاوردهای علمی نیز را در دست دارند.

** حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش به راهپیمایی‌کنندگان تهرانی یوم‌الله 13 آبان پیوست.

** در این مراسم ماکت‌هایی از موشک سجیل از تولیدات دفاعی کشورمان دیده می‌شود که روی آن عبارت UCGF 054 درج شده است.

همچنین پوستر " صداقت آمریکایی " در دست دانش‌آموزان شرکت‌کننده در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی از جلوه‌های ویژه این مراسم است.

** در حاشیه مسیر راهپیمایی مردم پایتخت، بنرهای تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی سراسر کشور نصب شده است.

قطعنامه پایانی تظاهرات یوم‌الله 13 آبان؛  "مرگ بر آمریکا" انعکاس دکترین استکبار ستیزی انقلاب اسلامی است

** راهپیمایان تهرانی در پایان مراسم ۱۳ آبان، با صدور قطعنامه‌ای تاکید کردند: "مرگ بر آمریکا" انعکاس دکترین استکبار ستیزی انقلاب اسلامی است.

در این قطعنامه آمده است: ملت انقلابی و استکبارستیز ایران اسلامی، ضمن دفاع از آرمان قدس شریف و ستایش مقاومت و پایداری مردم فلسطین در برابر جنایات رژیم نامشروع، حرام‌زاده و فاسد صهیونیستی، حمایت و همراهی آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی از غده سرطانی اسرائیل را تهدید علیه صلح، آرامش و امنیت منطقه و مشارکت در ظلم و جنایت علیه ملت مظلوم و بی‌دفاع فلسطین دانسته و با محکوم کردن تشدید شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی و تاکید بر ضرورت اخراج کامل اشغالگران، تنها راه حل عملی و مشروع مسئله فلسطین را همچنان بازگشت فلسطینیان به سرزمین آباء و اجدادیشان و برگزاری انتخابات آزاد می داند.

این بیانیه ادامه می‌دهد: ما شرکت‌کنندگان در تظاهرات بزرگ 13 آبان ماه در شرایط حساس مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و دیگر اعضای گروه 1+5 فتوای ولی امر مسلمین و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) را مهمترین اقدام"اعتماد ساز"کشور دانسته و ضمن مطالبه عذرخواهی بی‌درنگ دولت ایالات متحده از اشتباهات تاریخی خود، لغو جامع و کامل همه تحریم‌های ظالمانه را گام‌های حداقلی برای جلب اعتماد ملت ایران می‌دانیم.

در این بیانیه همچنین آمده است: ملت شجاع و دلاور ایران اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات متناقض و همراه با توهم برخی از مقامات و دولت‌مردان آمریکا مبنی بر روی میز بودن گزینه نظامی با تاکید بر سپری شدن دوران تهدید و ارعاب به تأسی از مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و فرماندهی کل قوا و به پشتوانه هوشیاری و آمادگی‌های همه‌جانبه دفاعی نیروهای مسلح کشور، ارتکاب هرگونه اشتباه و غلطی از سوی دشمنان را با پاسخی قاطع، سخت و کوبنده مواجه و ایران را به گورستان متجاوزین تبدیل خواهند کرد.

برای مشاهده متن کامل بیانیه پایانی راهپیمایی روز مبارزه با استکبار جهانی اینجا کلیک کنید.

** ترانه «مرگ بر آمریکا» توسط حامد زمانی خواننده موسیقی پاپ کشورمان در مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا به مناسبت یوم‌الله 13آبان پخش شد.

** علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رضا فرجی‌دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری و همچنین مهدی چمران عضو شورای شهر تهران در میان تظاهرات‌کنندگان به چشم می‌خورند.

** سخنرانی سعید جلیلی عضو محمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در جمع راهپیمایان 13 ابان آغاز شد.وی در اظهاراتش گفت: 13 آبان نماد استقلال و عدم انحراف انقلاب اسلامی است، تسخیر لانه جاسوسی نشان داد انقلاب راه خود را به درستی طی می‌کند.

جلیلی بیان داشت: عرصه سیاست خارجی، عرصه واقعیتها و واقع‌بینی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هنر امام خمینی(ره) این بود که درک صحیحی از واقعیت را به جهانیان نشان دادند.

جلیلی گفت: "مرگ  بر آمریکا " یک نماد است، این مرگ علیه ملت آمریکا نیست علیه یک درصدی است که مدافع مناسبات ظالمانه با جهان هستند.

وی اضافه کرد: اندیشه امام(ره) و آرمان ایشان به قدری گویا ، روشن و متعالی است که شما امروز شاهدید دشمنان ما که نمی‌توانند این اندیشه را نفی کنند به مقابله با این آرمان‌ها و اصل اندیشه و آرمان بر می‌خیزند و اندیشه و آرمان را نفی می‌کنند.

جلیلی تصریح کرد: ما می‌توانیم موفق باشیم، می‌توانیم پیروزی‌های بزرگ به دست آوریم اما شرط دست‌یافتن به پیروزی‌های برزگ وحدت است، اگر ما پشتیبان هم نباشیم و وحدت لازم را نداشته باشیم آنگاه است که آنها می‌توانند چشم طمع داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از اندشمندان غربی به صراحت گفته است که جمهوری اسلامی نشان داد نه تنها بدون آمریکا بلکه در مقابله با آمریکا بزرگترین پیشرفت‌های علمی، فناوری و اقتدار منطقه‌ای را به دست آورده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: همه ما تلاش خواهیم کرد نظام ما و دولت ما بتواند در عرصه‌های مختلف صنعت، فناوری، اقتصادی و کشاورزی روز به روز موفق‌تر از گذشته باشد.

وی اظهار داشت: این حرف امام(ره) است که ما خدا را داریم و در رحمت خدا به روی ما باز استو ما به اتکا به رحمت خدا پیش می‌رویم تا انشاءالله برای همیشه چشم طمع قدرتهای استکباری از کشور ما قطع شود.

جلیلی گفت: شعار مرگ بر آمریکا شعار متفکرترین و صادق ترین انسانهای ماست. انسانهایی که بیشترین فهم را از مخالفت آنها با ما داشتند. منطق امام(ره) این بود که مرگ بر آمریکا، مرگ بر خودبزرگ بینی و تحقیر ملت هاست. مرگ بر اتاق فرمانی است که در یک لحظه فرمان مرگ هزاران انسان را می‌دهد.

سخنران ویژه مراسم یوم‌الله 13 آبان اظهار داشت: امام(ره) در عمل نشان داد که می توان پیروزیهای بزرگ را به دست آورد. سرنگونی شاه و ناکامی دشمن در جنگ تحمیلی و پیروزیهای شاگردان امام(ره) در جنگهای 33 و 22 روزه این واقعیت را نشان داد که ملت‌ها میتوانند موفق و پیروز باشند و آنچه دشمنان درباره خود بروز می‌دهند واقعیت ندارد.

** حجت‌الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات، فاطمه آلیا، اسماعیل کوثری، محمدرضا باهنر و احمد توکلی نمایندگان تهران در مجلس و حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات، نصرالله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان و همچنین حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در جمع تظاهرات‌کنندگان به چشم می‌خورند.

** حجت‌الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات با حضور در جمع خبرنگاران گفت:‌ ویژگی خاص امروز همین شرکت اقشار مختلف مردم بود که پیام مهمی دارد و آن این است که دشمن و استکبار به خوبی شناسایی و مصداقی شده است و مردم ما نیز متناسب با مصداق برخورد می‌کنند.

وی افزود: برگزاری اینگونه راهپیمایی‌ها مشخص می‌کند که آن‌هایی که بحث مذاکره را پیگیری می‌کنند اجازه ندارند حق و حقوق ملت پایمال شود و دشمن را مدیریت کنند.

برای مشاهده متن کامل اظهارات جلیلی در جمه راهپیمایان تهرانی 13 آبان اینجا کلیک کنید.
**‌ مراسم سی و چهارمین سالروز بزرگداشت یوم‌الله 13 آبان که در سراسر کشور و با حضور مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی از صبح امروز(دوشنبه) آغاز شده بود، پایان یافت.به مذاكره خوشبین نیستم ولی باذن‌الله از این مذاكرات ضرری هم نمی‌كنیم/ هیچكس نباید مجموعه مذاكره‌كنندگان ما را سازشكار بداند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: همانطور كه در مشهد هم گفتم، به مذاكره خوشبین نیستم ولی باذن الله از این مذاكرات ضرری هم نمی‌كنیم و این تجربه، ظرفیت فكری ملت ما را بالا خواهد برد.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان، با بیان تحلیلی مهم از ریشه های دشمنی استکبار با ملت ایران ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان پرتلاش مذاکرات جاری تأکید کردند: سوابق عملکرد امریکا نشان می دهد موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب گرانه دشمن کسی را دچار خطا نکند. اگر از مذاکرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مکرر است که برای حل مشکلات باید نگاه به درون داشته باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز 13 آبان، گفتند: تبعید امام (ره) در سال 1343 به دلیل سخنرانی ایشان بر ضد کاپیتولاسیون که به مأموران و نظامیان امریکایی در ایران، مصونیت قضایی می بخشید، کشتار بیرحمانه دانش آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیکتاتورِ مورد حمایت امریکا در سال 1357 و حرکت متقابل و شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت امریکا در سال 1358، هر سه، به نحوی به دولت امریکا مربوط است، و به همین علت روز 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار نامگذاری شده است.

ایشان سخنان خود را با تبیین واژه قرآنی استکبار ادامه دادند، اما پیش از آن یک نکته را متذکر شدند و افزودند: جوانان مؤمن و شجاع دانشجو که در سال 1358، سفارت امریکا را تسخیر کردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را که در واقع لانه جاسوسی بود، کشف کردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت امریکا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه های امریکا در کشورهای اروپایی که شرکای امریکا هستند، لانه جاسوسی نامگذاری می شود که این موضوع نشان می دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلوتر بودند.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از بیان این نکته، درخصوص معنای استکبار گفتند: استکبار به انسانها و دولتهایی اطلاق می شود که دخالت در امور ملتهای دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می دانند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند.ایشان افزودند: نقطه مقابل استکبار، ملتها و انسانهایی هستند که زیر بار زورگویی، مداخله جویی و تحمیل قدرت استکباری نمی روند و با آن مبارزه می کنند که ملت ایران از اینگونه ملتهاست.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه دولت امریکا دولتی استکباری است که برای خود حق مداخله در امور همه ملتها را قائل است، افزودند: ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط امریکا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستکبرین را در داخل قطع کرد و برخلاف برخی کشورها، این کار را نیمه تمام نگذاشت که چوب آن را بخورد.

ایشان با تأکید بر اینکه مماشات با مستکبر، هیچ فایده ای برای کشورها و ملتها ندارد، گفتند: رویکرد استکباری امریکا موجب شده است که ملتها نسبت به آن، یک حس بی اعتمادی و بیزاری داشته باشند ضمن اینکه تجربه نشان داده است که هر ملت و دولتی که به امریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان امریکا باشد.

رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص به چند نمونه تاریخی از جمله اعتماد دکتر مصدق به امریکاییها و پاسخ امریکا با کودتای 28 مرداد و همچنین بی وفایی امریکاییها به محمدرضا پهلوی بعد از فرار او از ایران، اشاره و تأکید کردند: امروز، در میان ملتها، منفورترین قدرتها، امریکا است.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر امروز یک نظرسنجی عادلانه و سالم در دنیا، انجام شود، دیدگاه مردم دنیا، به هیچ دولتی به اندازه دولت امریکا، منفی نخواهد بود.

ایشان در جمع بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: بنابراین موضوع ستیزه با استکبار و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، یک مسئله اساسی و برخاسته از تحلیلی درست است.

رهبر انقلاب اسلامی، همه جوانان را به تحلیل صحیح و دقت در موضوع مبارزه با استکبار توصیه کردند و افزودند: جوانان اول انقلاب نیازی به تحلیل در مورد مبارزه با امریکا نداشتند زیرا ظلم و ستم امریکا و حمایت آن از رژیم بی رحم طاغوت را دیده بودند اما جوان امروز باید با تحقیق و تحلیل درست دریابد که چرا ملت ایران با استکبار و رویکردهای امریکا مخالف است و دلیل بیزاری ملت ایران از امریکا چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با امریکا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به علاوه یک، تأکید کردند: اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و «هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه مذاکرات با شش کشوری که امریکا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته ای است ولاغیر افزودند: بأذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم بلکه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای 82 و 83، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.رهبر انقلاب در تشریح بیشتر نتایج آن تجربه ملی افزودند: یک دهه قبل در مذاکرات با اروپایی ها، با نوعی عقب نشینی، تعلیقی را که در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از کارها، همه فهمیدیم که حتی با این گونه کارها، مطلقاً امیدی به همکاری طرفهای غربی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب نشینی می کردید مشکلات حل و پرونده هسته ای عادی می شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را مجدداً شروع کردیم.

ایشان تفاوت وضع هسته ای امروز ایران با یک دهه قبل را تفاوت از زمین تا آسمان خواندند و ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان مسائل جاری با امریکا افزودند: به مذاکرات جاری خوش بین نیستم چرا که معلوم نیست نتایجی را که ملت انتظار دارد به همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد به شرط اینکه ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می افتد.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از برخی عناصر «تبلیغات چیِ ساده لوح یا مغرض» افزودند: بعضی با خط گیری از رسانه های بیگانه در تلاشند با گمراه کردن افکار عمومی، اینگونه القا کنند که اگر در مسئله هسته ای تسلیم شویم، همه مشکلات اقتصادی و غیر اقتصادی حل می شود.

ایشان در اثبات بطلان این ترفند تبلیغاتی، به توطئه ها و طرحهای ضد ایرانی امریکا قبل از مطرح شدن بحث هسته ای ایران استناد کردند و از همه ملت بویژه جوانان دانشجو و دانش آموز خواستند که در این زمینه تفکر و تأمل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با طرح چند سؤال افزودند: آیا اول انقلاب که امریکا تحریم های ایران را برقرار کرد و آن را ادامه داد مسئله هسته ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام 290 سرنشین آن، بهانه ای به نام مسئله هسته ای وجود داشت؟ آیا در سالهای اول انقلاب که امریکایی ها طرح کودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا کردند موضوع هسته ای مطرح بود؟ آیا حمایتهای تسلیحاتی و سیاسی امریکا از گروههای ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب به علت فعالیتهای هسته ای ایران بود؟

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پاسخهای منفی این سئوالات تأکید کردند: بنابراین مسئله هسته ای، بهانه ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسئله با عقب نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی پس از استناد به این واقعیات تأکید کردند: دشمنی امریکایی ها با جمهوری اسلامی به این علت است که ملت ایران با رد خواستهای آنها، معتقد است امریکا علیه ایران هیچ غلطی نمی تواند بکند.

ایشان افزودند: امریکا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همانگونه که اخیراً یکی از سیاستمداران و عناصر فکری امریکا به صراحت اعلام کرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناک است چرا که دارای نفوذ و اقتدار است و به قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاکم شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسئله هسته ای بهانه است و امریکاییها زمانی از خصومت دست بر می دارند که ملت ایران، به ملتی منزوی، بی اعتبار، و بی احترام تبدیل شود.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان، نگاه به درون و تکیه بر قدرت داخلی را راه حل واقعی مسائل و مشکلات موجود دانستند و خاطرنشان کردند: اگر ملتی به قدرت و تواناییهای خود متکی بود از اخم یا تحریم دشمن متلاطم نمی شود و ما باید دنبال تحقق این هدف باشیم.

ایشان افزودند: همه حرف ما با مسئولان گذشته و امروز این است که برای پیشرفت و گشایش کارها، به ظرفیتهای متنوع و گسترده انسانی، طبیعی و جغرافیایی ایران تکیه کنید.

رهبر انقلاب در همین زمینه تحرک دیپلماسی را هم بسیار لازم خواندند و افزودند: تکیه بر تواناییهای درونی به معنای نفی دیپلماسی نیست اما باید توجه داشت تحرک دیپلماسی تنها بخشی از کار است و محور اصلی، اتکا به توانایی داخلی است که می تواند پای میز مذاکره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.

رهبر انقلاب اسلامی توجه ملت و مسئولان را به این نکته مهم جلب کردند که ایران در مواجهه با دشمنان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هیچگاه دچار استیصال نشده و از این پس هم نخواهد شد.


حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین دلیل این سخن، افزودند: ما در دهه اول انقلاب، بسیاری از ابزارهای مادی از جمله پول، سلاح، تجربه، سازماندهی و نیروی مسلح کارآمد نداشتیم در حالیکه جبهه مقابل انقلاب اسلامی، یعنی رژیم بعث صدام و قدرتهای غربی و شرقی حامی او، در اوج قدرت و توانایی بودند، ولی نتوانستند ملت ایران را به زانو درآورند.

ایشان گفتند: اکنون شرایط ملت ایران و جبهه مقابل او، با آن سالها کاملاً متفاوت است زیرا جمهوری اسلامی ایران، دارای علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین المللی و میلیونها جوان بااستعداد و آماده به کار است در حالیکه جبهه مقابل او یعنی امریکاییها و شرکای آنها، دارای مشکلات عدیده سیاسی و اقتصادی و اختلاف های فراوان هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، اختلاف های سیاسی در امریکا و تعطیلی شانزده روزه دولت امریکا، مشکلات بزرگ اقتصادی و کسری درآمد هزاران میلیارد دلاری، و اختلاف های عمیق اروپا و امریکا در مسائل گوناگون از جمله حمله نظامی به سوریه را نمونه هایی از وضعیت کنونی جبهه مقابل ملت ایران برشمردند و تأکید کردند: امروز، ملت ایران، آگاه، مقتدر و دارای پیشرفت است و قابل مقایسه با بیست یا سی سال پیش نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته آنها فشار خواهند آورد اما باید با تکیه بر توانایی های داخلی خود این فشارها را تحمل، و از آنها عبور کنیم.

ایشان بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاکرات، خاطرنشان کردند: این اقدام، یک تجربه و احتمالاً یک کار مفید است. اگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود که برای حل مشکلات، کشور باید روی پای خود بایستد.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال گفتند: توصیه قبلی خود را یک بار دیگر تکرار می کنم؛ نباید به دشمنی که لبخند می زند، اعتماد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظرها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آنها از یک طرف لبخند می زنند و اظهار تمایل به مذاکره می کنند اما از طرف دیگر بلافاصله می گویند، همه گزینه ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می خواهند بکنند معلوم نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان یکی از سیاستمداران امریکایی که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود، خاطرنشان کردند: اگر امریکاییها راست می گویند که در مذاکرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه گو بزنند و دهان آنها را خرد کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولتی که دارای این توهم است که نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته ای، مسئولیت دارد، غلط می کند، که کشور دیگری را تهدید هسته ای کند.

ایشان افزودند: امروز، امریکاییها به دلیل تسلط سرمایه داران قدرتمند و کمپانیهای صهیونیستی بر دولت و کنگره، بیشترین رودربایستی را با محافل و رژیم منحط صهیونیستی دارند و بیچاره ها مجبورند ملاحظه آنها را بکنند اما ما که مجبور نیستیم ملاحظه آنها را داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما از روز اول گفتیم، اکنون هم می گوییم و در آینده نیز خواهیم گفت که ما رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع و حرام زاده می دانیم.

ایشان با اشاره به هوشیاری ملت و مسئولان خاطرنشان کردند: ما از هر اقدام مسئولان که در جهت مصلحت کشور باشد، حمایت می کنیم اما این توصیه را هم به مردم و مسئولان و بویژه جوانان، داریم که چشم های خود را کاملاً باز کنید زیرا تنها راه رسیدن به اهداف ملت، حفظ آگاهی و هوشیاری است.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: امیدواریم با لطف و عنایت الهی، جوانان با روحیه شاداب خود، کشور را تحویل بگیرند و با ابتکارهای خود، آن را به قله ها برسانند.
"مرگ بر آمریکا" شعار ملی که تبدیل به فریادی جهانی شد

امروز دیگر شعار "مرگ بر آمریکا" محدود به مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست؛ این بانگ استکبارستیز ایرانیان اکنون تبدیل به شعاری جهانی شده که هر جا و هر مکان‌، دژخیم سلطه‌جویی پنجه‌های زیاده‌خواهی خویش را برای غارت و چپاول عزت و سرمایه انسان‌های مظلوم و ستمدیده گشوده باشد، نهیب آن رویای تجاوز و دست‌اندازی را به کابوسی بدل می‌سازد.

حافظه تاریخی ملت ایران، حوادث و وقایع بسیاری را در خود حک کرده است. در این بین، شیوه مواجهه ملت بزرگ ما با این وقایع، بیانگر روحیه استکبارستیزی و حق‌طلبی آنان بوده است.

روحیه استکبارستیزی و حق‌طلبی مردم ایران که بی‌شک برگرفته از تعالیم اسلام ناب محمدی(ص) است، سرانجام با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تجسم عینی یافت و زنگ‌های خطر را برای نظام سلطه جهانی به صدا در آورد و منجر شد تا مستکبران از بیم الگو شدن ایران، تمام تلاش خود را برای ناکارآمد نشان دادن آن به کار گیرند.

تحمیل جنگ 8 ساله، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری و به شهادت رساندن تمامی مسافران آن، تهاجم فرهنگی، تحریم‌های 35 ساله اقتصادی، حمایت از گروه‌های تروریستی و ترور مستقیم دانشمندان و اندیشمندان کشور تنها برخی از اقدامات خصمانه نظام سلطه برای مهار روحیه استکبارستیزی مردم ایران بوده است.سالیان متمادی تجربه خوی استکباری، تجربه‌های پرشماری برای مردم ایران به ارمغان آورده است؛ خباثت‌هایی همچون، راه انداختن کودتای 28 مرداد، حمایت از رژیم منحوس پهلوی، چپاول منابع اقتصادی، فرهنگی و انسانی ایران قبل از انقلاب و کودتای نوژه، راه‌اندازی و مداخله در جنگ تحمیلی، مسدود کردن دارایی‌های ایران، تحریم‌های یک‌جانبه اقتصادی، سیاسی، تکنولوژیکی و کارشکنی و اخلال در روند سازندگی کشور و تلاش برای متوقف کردن پیشرفت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و نیز دخالت آشکار در مسائل داخلی کشورمان همه و همه تبدیل به بغضی شده است که  در شعار "مرگ بر آمریکا" تجلی پیدا کرده است.چنانکه امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران، در راستای همراهی با مردم انقلابی و رویکردشان نسبت به آمریکا و سایر دول سلطه‌گر می‌فرمایند:" ما شعار سرنگونی رژیم شاه را در عمل نظاره کرده‏‌ایم، ما شعار آزادی و استقلال را به عمل خود زینت بخشیده‏‌ایم، ما شعار «مرگ بر آمریکا» را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان، در تسخیر لانه فساد و جاسوسی آمریکا تماشا کرده‌ایم، ما همه شعارهایمان را با عمل محک زده‌ایم".آن پیر فرزانه سفر کرده از بغض مالامال از خشمی که سینه‌های ایرانیان را از درون می فشرد آگاهی داشتند به همین علت به مردم ایران توصیه فرمودند:" هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید".

 شعار "مرگ بر آمریکا" در واقع، یک هشدار و بیدارباش دائمی جهت آگاهی در مقابل توطئه‌های دائمی آمریکا، در قبال ملل مسلمان و آزاده ایران و جهان است.آنچه تداوم این شعار را رقم زده است؛ نخست روح ظلم‌ستیزی مردم ایران که نیروی ایجاد انقلابی عظیم را داشتند و دیگر رسوایی آمریکا در این که نشان داد مظهر بیداد و فرعونیت است و از هیچ تجاوز و جنایت و خیانتی برای شکستن عمود خیمه استقلال و به قفس در آوردن آزادی این ملت، فروگذار نمی‌کند. این دو عامل، همچون دو بال پر‌توان‌، شعار "مرگ بر آمریکا" را در سپهر شعور تاریخی مردم ایران به اوج رسانید.

یکی از وظایفی که بر هر مسلمانی واجب است، اعلام برائت و بیزاری از دشمنان اسلام می‌باشد و این بیزاری، در زبان و عمل ظهور می‌یابد. در نظر گرفتن ابعاد توطئه و جنایات آمریکا برضد مردم ایران و سایر ملت‌های مظلوم جهان و خصومت و دشمنی آشکار آن با دین اسلام، جای شکی باقی نمی‌گذارد که آمریکا نمونه بارز شرک، کفر، عصیان و استکبار در جهان است و مسلمانان، نه تنها موظف به بیان این انزجار می‌باشند، بلکه وظیفه دارند در عمل نیز با آن مبارزه نمایند؛ تا هرگونه سیطره و سلطه این استکبار بر مسلمانان برداشته شود.شعار "مرگ بر آمریکا"، دارای آثاری حیات بخش در داخل و در سطح جهانی است. این شعار، ندایی است که بر سنت و کلام حق استوار است. در ثنای این بانگ الهی، دست‌کم دو وجه مثبت دیگرمی توان برشمرد؛ نخست وجه سیاسی و بین‌المللی آن است، یعنی صلابت "مرگ بر آمریکا"، بیان حق و فریاد مظلومیت است و پلیدی ظالم را آشکار و رسوا می‌سازد و جسارت در برابر ظلم را در میان مردم جهان، پدید می‌آورد و ظالم را ذلیل و پریشان می‌کند.

اثر روان‌شناختی، مزیت دیگر این شعار است، آنجا که اظهار تنفر از ظالم، ترحم بر مظلوم را در دل تقویت می‌کند و انسان را از تمایل به ظلم و ظالم باز می‌دارد. همانگونه که امروزه شاهد آن هستیم که این شعار در بسیاری از کشورها و در میان ملل ستمدیده و مظلوم تکرار می‌شود.

دول استکباری و در رأس آن‌ها آمریکا، برای جلوگیری از همه‌گیر شدن این باور، دشمنی‌های خود را آشکارتر از گذشته دنبال کردند و چند سالی با تشدید جنگ در جبهه‌های اقتصادی به تعبیر خود "تحریم‌های فلج‌کننده" را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اما حاصل این دشمنی‌ها چه بود؟امروز دیگر شعار "مرگ بر آمریکا" محدود به مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی نمانده است. این بانگ استکبارستیز ایرانیان اکنون تبدیل به شعاری جهانی شده که هر جا و هر مکان‌، دژخیم سلطه‌جویی پنجه‌های زیاده‌خواهی خویش را برای غارت و چپاول عزت و سرمایه انسان‌های مظلوم و ستمدیده گشوده باشد، نهیب آن رویای تجاوز و دست‌اندازی را به کابوسی بدل سازد.

شرایط و وقایع كنونی جهان، به گونه‌ای نیست كه بتوان به سادگی از كنار آن گذشت. گوشه گوشه دنیا حوادث جدیدی را تجربه می‌كند.
بحران مالی جهانی در چند سال گذشته كه بیش از همه جهان غرب را درگیر خود کرد، پس از فرودی ملایم دوباره اوج گرفته است. طی سال‌های گذشته كمپانی‌های بزرگ مالی و اقتصادی در غرب ورشكسته و بسیاری از صنایع و تجارت‌های بزرگ دنیا مستقیم یا غیرمستقیم متضرر شده‌اند.

چند سال پیش و در پی جرقه‌ای بسیار كوچك و ناچیز در تونس، موجی از اعتراضات سركش، منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه را در بر گرفت و "بیداری ملل اسلامی" با سرعتی فزاینده پیش رفت تا آنجا كه "مبارك"، یكی از اصلی‌ترین شركای اسرائیل در منطقه، سقوط كرد و خاطر غاصبان قدس، مشوش و آشفته شد.

مدتی بعد طوفان اعتراضات به شكلی بی‌سابقه، ابتدا در اروپا و سپس در ایالات متحده وزیدن گرفت. گرچه به نظر می‌رسد سخن معترضان در غرب، مبدأ و مبنایی متفاوت از كشورهای منطقه ما دارد، اما نمی‌توان همزمانی آن را بر پایه تصادف دانست؛ بماند كه بسیاری از معترضان اذعان داشته‌اند كه در روش‌های اعتراضی خود، از حركت مردم خاورمیانه به ویژه تحصن "میدان التحریر" در" قاهره" الگو گرفته‌اند.
نباید تردید كرد كه جهان پس از "بیداری اسلامی" ‌هر چند كه با پیروزی كامل و تحقق همه اهداف همراه نباشد و جهان پس از "جنبش اشغال وال‌استریت" و جهان پس از رسوایی سیستم لیبرال سرمایه‌داری،با جهان پیش از این حوادث شگرف، متفاوت خواهد بود؛ چنان‌كه جهان پیش از انقلاب اسلامی ایران با جهان پس از آن كاملاً متفاوت است.

به گفته "برژینسکی" مشاور سابق "کارتر" رییس جمهور اسبق آمریکا، واقعیت امر این است که اوباما چاره‌ای جز پذیرش افول قدرت آمریکا و از بین رفتن دوران ابرقدرتی این کشور ندارد.

سیطره آمریكا روز به روز در جهان كمرنگ‌تر می‌شود و در حال حاضر كمتر كسی است كه در فضای بعد از فروپاشی شوروی قرار گرفته باشد! باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به همان مسیر بوش پسر در سیاست خارجی واشنگتن ادامه می دهد و حتی در این خصوص برخی راهبردها را با شدت و حدت بیشتری دنبال می‌کند.

شوکی که در خاورمیانه به آمریکا وارد شده سبب شده است تا محاسبات واشنگتن در منطقه کاملا به هم بریزد. امروز اوباما همچنان در شوك ناشی از سقوط مهره‌های خود در منطقه قرار دارد و از سوی دیگر، وابستگان باقیمانده غرب در منطقه نیز حاشیه امنیتی برای خود متصور نیستند. هزینه‌های شكست ایالات متحده و رژیم صهیونیستی در منطقه روز به روز افزایش می‌یابد و همین مسئله سبب شده است تا خود رسانه‌های غربی دست به كار شده و خطاهای تل آویو و واشنگتن در منطقه را به اوباما و نتانیاهو یادآوری كنند.اقتصاد لیبرالستی برساخته آمریکا دیگر تحمل بحران های اقتصادی را ندارد و دیر یا زود از درون فروخواهد ریخت.آمریکا به اذعان سردمداران خودش دیگر صلابت و قدرت همیشگی را ندارد و روز به روز دچار ضعف و زبونی بیشتری می‌گردد.

دوران کودکی نسل ما در حالی سپری شد که "ترین­‌ها" تنها در آمریکا بود و دست اکثریتی از مردمان این کره­ خاکی از آن کوتاه بود. بخشی از رویای آمریکایی و قدرت بی­ رقیبش در عرصه اقتصاد و سیاست بین­‌الملل برخاسته از همین بنا کردن برترین­‌ها بود. اما اکنون داستان جهان تغییر کرده است. دیگر "ترین­‌ها" در خاک آمریکا نیست.

امروز دیگر آنان که به استقبال رییس جمهور کشور آمریکا می‌روند نه از روی احترام بلکه برای نشان دادن مراتب تنفر و انزجارشان است. بیداری اسلامی، انقلاب جوانان، خیزش امت عرب و... بر ساخته‌هایی جدید در عرصه سیاسی و تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی است، که در واقع از اهتمام و پایداری ایرانیان در برابر آمریکا و سایر کشورهای سلطه‌جوی جهان نشات گرفته است. آنچه امروز جهانی شده است نه تنها فرهنگ "لیبرال دموکراسی" آمریکای نیست بلکه شعار "مرگ بر آمریکا" است که در نقاط مختلف جهان از شرق تا غرب، از مالزی، اندونزی، تایلند، هند و پاکستان، استرالیا، ایران و افغانستان، سرزمین‌های اشغالی، فلسطین، ترکیه، بحرین، سوئد و انگلیس تا شاخ آفریقا در برابر سیاست‌های ظالمانه و ستمگرانه آمریکا به گوش می‌رسد.


 

"فرید زکریا" در اثر "جهانِ پس از آمریکا" می‌نویسد: "درست در هنگامی که جهان در حال گشودگی است آمریکا در حال فروبستگی است. چند نسل پس از [این] که مورخان درباره­ روزگار ما می­‌نویسند شاید به این نکته اشاره کنند که در دهه­‌های نخست قرن بیست و یکم ایالات متحده در ماموریت بزرگ و تاریخی­اش کامیاب شد - جهانی کردن- اما در ضمن ممکن است بنویسند که فراموش کرد که خودش را جهانی کند!
مخاطب شعار "مرگ بر آمریکا" به هیچ وجه، مردم آمریکا نیستند که خود زیر زنجیرهای امپراتوری خبری و رسانه‌های استکباری و شعارهای دروغین آن، بی‌خبر از ظلم و جنایات دولت مردان خود در جهان بوده، تاب برآوردن فریادی را ندارند بلکه منظور از آمریکا‌، نظام سیاسی و سیاست‌هایی است که از سوی حکومت و دولت آمریکا، در دنیا اعمال می‌شود؛ دولتی که روح استکباری و خوی فرعونی آن بر کشورهای بسیاری سایه انداخته است.چنان که مقام معظم رهبری در دیدار پرشور امروز با دانش‌آموزان و دانشجویان‌ اظهار داشت: 30 سال پیش جوانان ما اسم سفارت آمریکا را گذاشتند "لانه جاسوسی"، امروز سفارت خانه‌های آمریکا در نزدیک‌ترین کشورها به آمریکا اسمشان شده "لانه جاسوسی" یعنی جوانان انقلاب ما 30 سال جلوتر بودند.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو